Niezmiennie od wielu lat w Polsce  i nie tylko dominują nawierzchnie asfaltowe. Dlaczego to właśnie tego typu nawierzchnie są najczęściej spotykane? Czy są one wytrzymałe? Dlaczego tak rzadko zastępuje się asfalt betonem?

Trwałość nawierzchni drogowych

Budownictwo drogowe jest wciąż rozwijającą się branżą, a mimo to niezmiennie najpopularniejsze są nawierzchnie asfaltowe. Nie wynika to jednak z tego, zę nic innego nie wymyślono, lecz po prostu nawierzchnie asfaltowe są wytrzymałe i dobre. Być może niektórzy w to nie dowierzają przypominając sobie wiele popękanych nawierzchni. Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że nie każda nawierzchnia asfaltowa jest tak samo dobra. Wiele zależy bowiem od jej wykonania, jak również od użytych materiałów.

Izolacja nawierzchni

Bardzo ważną kwestią jest stworzenie odpowiedniej izolacji nawierzchni. Wykorzystywana jest do tego przeważnie masa asfaltowa. Tworzy ona warstwę izolacyjną, która przede wszystkim ma zapobiegać niszczącemu działaniu wilgoci. Nawierzchnie są narażone na ciągłe oddziaływanie wody deszczowej, jak również wód gruntowych. Trzeba wiec odpowiednio je chronić, aby nie gniły oraz nie traciły swoich właściwości. Masa asfaltowa, o ile jej jakość jest odpowiednia, robi to bardzo dobrze.

Pielęgnacja i naprawy

Warto pamiętać, iż nawierzchnie asfaltowe muszą być odnawiane i odpowiednio pielęgnowane. Tylko w takim przypadku można przez dłuższy okres czasu unikać zniszczeń. Niemniej jednak, prędzej czy później pojawiają się dziury lub pęknięcia w asfalcie. Co zrobić w takiej sytuacji? Czasami po raz kolejny wykorzystywana jest masa asfaltowa. Najlepszym materiałem do wypełniania wszelkiego rodzaju pęknięć oraz dziur jest jednak masa bitumiczna.

Z pewnością jedną z głównych zalet masy bitumicznej jest jej niewiarygodna wręcz plastyczność. Rzecz w tym, iż korzystać można z niej niezależnie od kształtu konstrukcji. Tym samym, nie ma większego znaczenia jaki jest kształt danego ubytku w drodze. Z pewnością masa bitumiczna wypełni ją w całości.

Zastępstwo w postaci betonu

Nie trudno zauważyć, że pomimo dużej popularności asfaltu w ostatnich latach pojawił się trend, ażeby zastępować go betonem. Czy jest to jednak dobry pomysł? Dlaczego na tak wiele lat praktycznie całkowicie zapomniano o betonie?

Niewątpliwie, beton również jest materiałem, z którego tworzyć można bardzo solidne nawierzchnie. Trzeba jednak pamiętać o bardzo wielu przypadkach, w których beton pękał nawet kilka miesięcy po stworzeniu nawierzchni. Czy jednak oznacza to, że beton po prostu się do tego nie nadaje? Wydaje się, że jeśli nawierzchnia zostanie wykonana profesjonalnie, przy użyciu najwyższej klasy materiałów, będzie sprawować się całkiem dobrze.

Trzeba pamiętać o tym, że budownictwo drogowe na ogół wiąże się z trudnymi budowami, a w przypadku nawierzchni betonowych jest trudniej niż zwykle. Dlatego też, tak często dochodzi do powstawania ubytków i pęknięć w betonie. Wynika to praktycznie zawsze z błędów wykonanych przez budowlańców, bądź też czasami z wykorzystania nieodpowiednich materiałów.