Doradca kredytowy – czy jest potrzebny?

Pozornie mogłoby się wydawać, że zarządzanie własnym budżetem to prosta sprawa. Jednak kiedy przybywa wydatków i potrzebne są kolejne kredyty, przestaje być tak łatwo. Często potrzebna jest wtedy fachowa pomoc ze strony doradcy kredytowego. W jakich sytuacjach jest on potrzebny? W jaki sposób może pomóc doradca kredytowy?

Przede wszystkim, wiele osób zaciąga kredyty wtedy, gdy wcale nie jest to konieczne. Dlatego też, warto przedstawić doradcy kredytowemu swoją sytuację finansową, ażeby oszacował on, czy można poradzić sobie bez pożyczki. Doradcy są biegli w optymalizacji wydatków, dlatego często są w stanie tak je zaplanować, iż można zrezygnować z kredytu.

Decyzja o kredycie

Jak wspomniano, czasami doradca kredytowy odradza wzięcie pożyczki, jednak częściej klienci zwracają się do niego z prośbą o pomoc w wyborze konkretnej oferty. Doradca kredytowy dobrze zna rynek, przez co wie, gdzie można znaleźć najlepsze oferty. Najczęściej wybiera on kilka ofert i przedstawia je klientowi, który sam decyduje, z której skorzystać.

Negocjacje z kredytodawcą

Warunki kredytów najczęściej są dosyć elastyczne, co oznacza, że można je negocjować z kredytodawcą. Niemniej jednak, ażeby negocjacje były skuteczne, trzeba być do nich odpowiednio przygotowanym. Doradca kredytowy ma świadomość tego, jak wiele jest w stanie wynegocjować. Dlatego też, zwykle jest on w stanie nieco więcej utargować. Przede wszystkim chodzi o uzyskanie kredytu o jak najlepszych parametrach. Dotyczy to:

  • oprocentowania
  • wysokości kredytu
  • okresu spłaty
  • wysokości rat

Pomoc doradcy kredytowego w spłacie zobowiązania

Ważnym zadaniem doradcy kredytowego jest stworzenie wspólnie z klientem planu spłaty kredytu. Plan ten powinien powstać jeszcze przed podpisaniem umowy o kredyt, ażeby nie okazało się później, iż zaciągnięty kredyt jest zbyt wysoki. Niemniej jednak, w trakcie negocjacji z kredytodawcą może się okazać, że warunki kredytu uległy nieco zmianie. Przykładowo, jego kwota może być niższa niż pierwotnie zakładano. W takiej sytuacji konieczna jet modyfikacja planu spłaty.

Kontakt do niezależnego doradcy kredytowego – sprawdź więcej

Doradca kredytowy a pomoc zadłużonym

Bardzo często do doradcy kredytowego zgłaszają się również ludzie, którzy nie tyle chcą zaciągać kolejne kredyty, co raczej pragną spłacić te, które już posiadają. Często nierozsądne branie pożyczek prowadzi do powstania pętli zadłużenia, z której trudno się wydostać. Jak już wcześniej wspomniano, doradca kredytowy potrafi zarządzać finansami, przez co często jest on zdolny tak rozplanować budżet klienta, aby ten był w stanie bez problemu spłacać swój dług.

Ponadto, czasami doradca kredytowy zaleca swoim klientom zaciągnięcie kolejnych pożyczek, które mają pomóc w spłacie poprzednich kredytów. Dobrym rozwiązaniem jest przeważnie kredyt konsolidacyjny. Polega on na łączeniu w jedną ratę wszystkich zobowiązań. Oczywiście, ostateczny koszt kredytu konsolidacyjnego jest nieco wyższy niż suma rat za pojedyncze pożyczki. Jednakże, raty takiego kredytu są niższe, przez co łatwiej jest je spłacać.

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. Moim zdaniem doradca kredytowy jest bardzo potrzebny, pod warunkiem, że jest niezależny

Dodaj komentarz