Czy każda działalność biznesowa może funkcjonować jako sieć franczyzowa? Jakie wymagania muszą być spełnione, by prowadzić franczyzę? O czym warto wiedzieć? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na ten temat.

Franczyza to obecnie jeden z najpopularniejszych modeli prowadzenia biznesu. Polega na współpracy dwóch niezależnych od siebie podmiotów, które podpisują między sobą umowę. Franczyzodawca przekazuje biorcy pakiet franczyzowy, w którym znajdują się wszystkie niezbędne elementy potrzebne do prowadzenia danej działalności – umowa, know-how oraz podręcznik operacyjny. W ten sposób franczyzobiorca ma prawo do korzystania ze znanej marki oraz do zasad prowadzenia danego biznesu.

Jakie firmy mogą zdecydować się na prowadzenie działalności franczyzowej? Jakie warunki należy spełnić, by zostać franczyzodawcą? Takie pytania należy sobie zadać jeśli zastanawiamy się nad podjęciem nowego modelu biznesowego. Warto wiedzieć, że nie każda działalność jest w stanie przejść na działalność franczyzową, tak samo jak nie każdy może zostać franczyzodawcą czy franczyzobiorcą.

Jak zostać franczyzodawcą?

Aby zostać franczyzodawcą należy odpowiednio się do tego przygotować i sprawdzić czy rzeczywiście jesteśmy na to gotowi. Przede wszystkim należy ocenić swoją firmę – jak długo działa na rynku, jakie płyną z niej korzyści, na jaką skalę jest znana, czy działalność jest przyszłościowa? Musimy mieć pewność, że nasza firma ma szansę na powodzenie oraz rozrost.

Kolejnym ważnym punktem jest dokładne wycenienie kosztów, które będzie trzeba ponieść podczas współpracy. Należy wziąć pod uwagę wszystkie opłaty oraz ewentualne straty. Warto odpowiednio się zabezpieczyć przed ewentualnymi oszustwami czy niepowodzeniami.

Franczyzodawca musi stworzyć odpowiedni pakiet franczyzowy, który nie tylko zachęci potencjalnych biorców do współpracy, ale także wspomoże prowadzenie sieci franczyzowej. W pakiecie franczyzowym musi znaleźć się know-how, czyli właściwe doświadczenie ze strony franczyzodawcy oraz podręcznik operacyjny, w którym znajdą się wszelkie szczegóły dotyczące prowadzenia działalności.

Jak zostać franczyzobiorcą?

Przed podjęciem decyzji o zostaniu franczyzobiorcą należy dokładnie sprawdzić wszystkie koszty, które będzie trzeba ponieść na początku oraz w czasie prowadzenia działalności. Korzystanie z gotowego pomysłu nie oznacza, że sukces jest zapewniony i należy tylko czekać na zyski. Wbrew pozorom to od franczyzobiorcy zależy czy uda mu się zarobić współpracując z daną siecią.

Aby zostać franczyzobiorcą musimy mieć jakieś doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności lub chociaż dobrze się na tym znać. Gwarancją powodzenia jest to, by lubić biznes, którego chcemy się podjąć. Myślenie wyłącznie o zyskach może sprawić, że szybko stracimy chęć do współpracy.

Franczyzobiorca musi być w pełni odpowiedzialny za swoje decyzje. Podejmując się tego rodzaju współpracy należy wiedzieć, że franczyzobiorca sam przyjmuje ludzi do pracy, zarządza poszczególnymi zadaniami i odpowiada za to wszystko.

 

Więcej informacji:

Na stronie Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych dostępna jest franczyza doradztwo oraz specjalistyczne szkolenia zarówno z tworzenia, jak i prowadzenia systemów sieciowych – sprawdź!